Saturday, November 10, 2012

Ettevalmistused reisiks

Tere jälle!

Aega võttis, mis ta võttis, aga lõpuks ometi olen ma jälle tagasi arvuti juurde saanud. Vahepeale on jäänud nädalane külaskäik Taani (CPH ja Odense, just lovin' it!!) ja natuke töö tegemist.

Aga nagu eelmises kirjas lubasin, siis enne veel, kui siia hakkab tulema, mis mujal maailmas toimub, siis seletan lahti/räägin ära, mismoodi ma reisin, täpsemalt siis
* reisimismeetodid
* ööbimine
* reisiplaan
* budget.

Reisimismeetodid
Nagu teada on, siis hetkeseisuga on mul ostetud kõik lennupiletid sihtkohtadesse, mis ma valinud olen.

Mismoodi, kuskohast?
Algselt kaalusin piletite ostmist RTW piletite teenusepakkujatelt, aga võtnud pakkumise 2 neilt ( http://www.roundtheworldflights.com/ ja http://www.roundtheworldticket.com/ kes lubasid, et ei tee mingeid rip-offe jne) sain 11 sihtpunkti peale arveks ca 6000 EURi. OK, teine oli ~5800 EURi, aga siiski!! Ei, niipalju raha (või aega selle teenimiseks) mul polnud. Arvestades veel seda, et lisakulud nagu ööbimine, toit, maapealne transport ei ole sisse arvestatud.
Seejärel asusin ise otsima ning 2x12h tööpäev ning sain järgneva tulemuse - 15 sihtkohta, ca 3000 EURi! Pole paha, pole paha. Olin enda üle uhke igatahes! :) Järgnevad 2 kuud aga ei olnud meelakkumine. Koostasin endale suured skeemid, kust pileti leidsin, airline, valuutad, departure, landing etc. ja iga päev käisin vaatamas, mis hinnaga pakutakse. Kui kõhutunne (või juuresvilkuv silt, et promotion on :D ) lubas, siis tegin ostu. Kaasa aitasid ka international friends, kes soovitasid oma kontinendi odavlende jne.
Üks asi, millele ma varem ei möelnud - igale lennupileti hinnale (kontinendisisene), mis ma algses tabelis arvestasin, pidin lisama ca 10% otsa, sest juurde tuli pagasitasu! What can you do, ise valisin odavamate lendudega firmasid ju.

Kohapeale jõudes kavatsen juurde osta siis vajaminevad bussipiletid, taksod, rongid etc mis vaja on. Hääletama vist väga ei kipu (vanemate südamerahuks).

Ööbimine
Siinkohal vist emasüda niiväga rahul ei ole, aga kavatsen kasutada backpackeritele tuntud meetodit - CouchSurfingut. Tegemist on väga laheda ja odava (loe: tasuta) viisiga tagasihoidlikult ära majutuda. Lisaks pakuvad hostijad peale oma diivani veel head seltskonda ning kohaliku elu insight'i ning seda palju paremini kui mõni närune hostel! :)
CouchSurfingust on mul olemas üks kogemus, Itaalias, Roosiga, siis pidime küll suure hirmu pärast ära surema, aga tegelikult olime me lihtsalt ühed suured jänesed ja ei saanud aru, mismoodi see community toimub. Tegelikult tutvustati meile kohalikku elu, kultuuri jne nii, et siiamaani meenutan hea sõnaga seda öist linnaekskursiooni Leces või pidu Brasiillaste juures. Kogu see community on lihtsalt ülitore!
Lisaks loodan öömaja saada sugulaste/tuttavate/sõprade juures, keda mul peaks olema ca pooltes peatuspunkitdes! :)
+ niikuinii mul eelarvet hotellides, hostelites elamiseks pole (ainult Hiinas, kus viisa saamiseks pidi juba broneering olema), siis miks mitte?

Reisiplaan
Vähem juttu, rohkem... skeeme! That's how I like it! ;)
Kuna see on suht lollikindel, siis legendi ei hakka panema. :DBudget
Suurt eelarvet mul pole, sest olen ju tavaline tundengilaadne veel. Kuna aga tegemist on üle 4 kuu äraolemisega ja ringireisimisega, siis natuke raha ikka kulub, eksole!? Aga üritan ikkagi võimalikult kokkuhoidlikult elada.
Hetkeseisuga on kulunud lennupiletite raha - 2496 EURi (+ suurel hulgal tehnikavidinaid, ei tea, kas kõik vajalik ka on, aga vähemalt saab ka hiljem kasutada) ning olen arvestanud, et ca sama summa võib veel otsa minema kohapeal. Seega kogusummas ca 100 000 EEKi vanas rahas (mul ei ole seda sokisääres, seega röövima ei tasu tulla :D). Rõhutan, et ma üritan kokkuhoidlikult ja säästlikult elada, ning alati on parem, kui raha üle jääb, eksole! :)
Aga sellest, kuidas mul teepeal nende rahaasjadega on/läheb, annan ka jooksvalt teada!

Kuidas ma summa kokku olen saanud alates hetkest, mil otsustasin, et nüüd on minek?
Idee tuli ajal, mil tegin oma praktikat Vestases. Õnneks sain praktikal käimise eest palka. Halenaljakas on möelda, et sealne intern saab 3x suuremat palka Eesti keskmisest. Samas kulub see kõik ka kohe ära, sest
a) 50% kohe maksudeks
b) ühe väikese toa üür on ca 8000 EEKi kuus
c) elu
Aga vähemalt ei ole iseenda tööle pidanud peale maksma, v laenu võtma tol hetkel.
Tegelik vedamine on pigem vist see, et olen suviti Norras tööl olnud, kus nad meid Maarjaga (õeke) ikka tagasi kutsuvad. See aasta mo plaanist kuuldes pakkusid nad, et võiksin kuni jõuludeni on-off tööl olla. Fine by me, sest Eestis olles raha ainult kuluks, siin saan oma planeerimistööd teha ning kui vaja, siis ka natuke tööd :) Kuna seda tööd väga ei ole, siis miljoneid hetkel küll kokku ei aja, aga kommiraha ikka! :)
Seega:
* põhirõhk - suvetöö
* praktika
* natuke sügis-talvetööst
* väike tagavara

Moraal - kõik kel sama idee, soovitan algkapitali välismaale teenima minna!
Funny story - täna tuli endine töökaaslane tere ütlema ja arutasime/naljatasime niisama elu ja mo mineku üle ja no jälle pidin tödema järgmist. Kuigi mulle siin hetkel väga olla ei meeldi (lollid/türanlikud  poola kokad, ebaintelligentne kaaskond (ei saa mitmekesist teravat huumorit teha), s*tt ilm jne), siis olen nõus selle olukorra ära kannatama, SEST kui ma teeksin oma eesmärgi nimel Eestis tööd, siis teeniksin arvatavasti selle sama summa 2 täis-aastaga (võttes arvesse, et olen noor ja roheline, saaksin miinimumpalka)! Ja nii ongi! Seepärast loengi päevi, mil see õudus läbi saab, aga savi, vähemalt ei kude ma kuskil omaette nurgas ja hala, et elu on nii halb. Vastupidi - ma arvan, et elu on ikka megailus, ma olen õnnelik, et mul on selline võimalus, ning ma kasutan seda nii kuidas jaksan! :)

Nii, tänaste lubatud teemadega olemegi märkamatult ühele poole saanud. Lisateemadena töstataksin 2 asja.

1. Eelmine nädal Taanit visiteerides tehti mulle huvitav ettepanek, teha hoopis videblogi. Kuna kirjutamine võtab nii kaua aega, siis tundub mulle, et see oleks päris hea idee! :) I'll think about it!
Samas pean aga ütlema, et mulle meeldib kirjutada (ja siis hiljem ise lugeda, hahaa), aga see videovärk võiks ka ikka põnev ju olla! :)

2. Kes teab, kuidas EMTd oma sponsoriks saada? Tasuta internetti üle maailma täpsemalt.
Töelise eestlasena on internett mulle eluks vajalik. Lisaks on mul ju vaja pidevalt oma blogi ja FB lehte täiendada. Seega tahaksin saada oma tutika iPadiga netti igas maailmanurgas. Aga ma ei tahaks selle eest maksta, sest need roaming-teenused on ju jube kallid. Ma tean, et ma mingi Tätte ei ole ja keegi mulle seda pakkuma ei tule, aga ma oleks nõus midagi selle heaks tegema küll! Siit küsimus - kuidas seda saada? Think outside of the box! Pean varsti oma plaaniga lagedale tulema ja kõik ideed on oodatud! ;)


-j

1 comment:

  1. Pean ikka mainima, et see kollase kleidi ja kohvriga pilt on nii ilus! :)
    Aga kui tõetruu see ikka on...kas nii vähese pagasiga lähedki reisima :D

    ReplyDelete